JavaScript ile uygulama geliştirme . 2- Hazırlık ve Kurulumlar

Bir önceki yazıda, genel olarak Javascript dünyasına ve dilin nerden nereye geldiğine bakmaya çalıştık. Bu yazıda, javascript ile kod yazmaya geçmek için alet çantasını hazırlamak adına bazı kurulumlar ve hazırlıklar yapacağız.

Aslında, bilgisayarınızda her hangi bir web tarayıcısı (Chrome, Firefox vs.) yüklüyse direkt olarak kod yazmaya başlayabiliriz. Fakat biz Javascript i tarayıcı ile birlikte, Javascript i tam bir programlama dili olarak kullanıma  imkân veren Node. js i kullanarak tanımaya çalışacağız.

İlk olarak Node. js i yükleyerek başlayalım.

Bu adresten node. js i indirip kurabilirsiniz. Sayfa açılınca, karşınıza iki farklı seçenek çıkacak. V4.2 LTS ve V5.3 Stable  . Biz, V4.2 LTS yi indirip,  kurulumu tamamlayacağız.  Windows, için sisteminizi kurulumdan sonra yeniden başlatmanız gerekebilir.

V5 yerine, V4. LTS (Long time support / uzun sureli destek) sürümünü indirmemizin nedeni, V5 geçici bir surum olarak tanıtıldı, bir yönüyle deneysel, bu sürümde oturmuş olsa da, 5,6 ay içinde sonlandırılacak ve bu sürümle denenen ve kabul edilen özellikler V6 olarak bir son sürüme geçecek. Ve V6 sürümleri LTS (uzun zamanlı destek) alacak yeni sürüm olacak. Öğrenme ve yeni özellikleri deneme adına, V5 i kullanabilirsiniz fakat gerçek uygulamalar için V6 çıkana kadar (tahmini olarak 2016 son çeyrek) V4 sürümlerini kullanmamız isabetli olacaktır.

Kurulum işlemi ile node. js in kendisi ve node. js için geliştirilmiş paket yöneticisi npm in de yüklenmiş olması lazım. Kurulumu test etmek için, komut satirini açıp

" node --version "   yazıp entere bastığımız da, "v4.2.1"  ye benzer bi çıktı alıyor olmanız lazım. (Windows da kurulumdan sonra, sistemi yeniden başlatmanız gerekebiliyor.)

Ana platformumuz olarak, Node. js i indirdikten sonra, diğer ihtiyaçlarımızı, yeri geldikçe, npm i kullanarak yükleyeceğiz.

Editor Secimi

Hangi editörü  ya da IDE kullanırsanız kullanın, bugünlerde hemen hemen hepsi Javascript için iyi bir desteğe sahip diyebiliriz. (teknik olarak, notepad de isimizi görecektir) .  Onun için kullanmayı sevdiğiniz, alışık olduğunuz her hangi bir editör ya da IDE ile devam edebilirsiniz. Yada yeni bir şeyler denemek istiyorsanız, AtomVisual Studio Code ya da Sublime   i deneyebilirsiniz.

Babel

Bir önceki yazıda, ECMAScript ve yeni surum Javascript ten bahsetmiştik, Javascript in yeni sürümünü ES2015, node js tarafından, Tarayıcılara kıyasla çok daha iyi desteklense de, hala tüm yenilikleri %100 desteklenmiyor, Yeni nesil Javascript in tüm imkânlarını kullanabilmek için ve uyum sorunları yaşamamak için,  “Babel” i kullanacağız.

Ben, yazı dizisinde, kullanmak için D:/ sürücüsünün altında es2015 isimli bir klasör oluşturdum, sizde oluşturduğunuz  klasörün içinde komut satırından;

npm init  

Komutuyla, bir package. json dosyası oluşturun,(npm init ten sonra sorulan soruların hepsini entere basarak geçebilirsiniz.)

Sonrasında, aşağıdaki komutlari kullanarak, babel i ve babel in iki eklentisini yüklüyoruz.   

npm install --save-dev babel-cli

npm install --save-dev babel-preset-es2015
npm install babel-preset-stage-0

node-inspector

Hangi dil ya da platformla uygulama geliştirirseniz geliştirin, iyi bir debugger ( hata ayıklayıcısı ya da kod analizcisi diyelim)  ihtiyacınız olacak. Node. js in kendi debugging sistemi olsa da, çoğu zaman daha yetenekli ya da daha kullanışlı bir alternatife ihtiyaç duyarız. node-inspector de bu araçlardan biri,  Visual Studio, WebStorm gibi güçlü bir IDE kullanıyorsanız, bu IDE lerin kendi debugger i mevcut. Ama yine de, bu ide iler içinde, node-inspector u deneyebilirsiniz.
node-inspector u sadece bu proje de değil, diğer projelerde de kullana bilmek için (-g) parametresini ekleyerek global olarak yüklüyoruz.

npm install -g node-inspector

babel ve inspector u yükledik yapmamız gereken ve işlerimizi biraz daha kolaylaştıracak bir iki şey daha kaldı; önce, babel için küçük bir konfigürasyon dosyası oluşturmamız gerekli, ana dizinde “.babelrc”  isimli bir dosya oluşturup aşağıdaki konfigürasyon satırlarını ekliyoruz.

{
"presets": [
"es2015",
"stage-0"
]
}

Sonrasında package.json  dosyamızda, aşağıdaki satırı ;

 "scripts": {
 "test": "echo "Error: no test specified" && exit 1"
 }

şu şekilde değiştiriyoruz.

 "scripts": {
 "start":"node ./dist/index",
 "build":"babel src -d dist -w"
 }

Böylece, npm bizim için ; “npm run build” komutuyla, babel ı çalışıtırıp dönüşümleri otomatik olarak yapacak. “npm start” ile de kodlarımızı node.js üzerinde çalıştıracak.

 

Videıo da bu süreci örneklendirmeye çalıştımç

Node.js ve Babel kurulumu / Video

Babel ile, node.js le eksik kalan  yada desteklenmeyen ES2015 ozelliklerini sorunsuz  kullanabiliyoruz.

[evp_embed_video url=”https://s3.amazonaws.com/yazilimgunluguvideo/node.js+babel+kurulum.mp4"]

package.json , ana dizine kopyalayip npm install ile gerekli paketleri yukleyebilirsiniz.

{
 "name": "giris",
 "version": "1.0.0",
 "description": "",
 "main": "index.js",
 "dependencies": {},
 "devDependencies": {
  "babel-cli": "^6.3.17",
  "babel-preset-es2015": "^6.3.13",
  "babel-preset-stage-0": "^6.3.13"
 },
 "scripts": {
  "start":"node ./dist/index",
  "build":"babel src -d dist -w"
 },
 "author": "",
 "license": "ISC"
}

 

Gerekli olan tüm araçları indirdik. Şimdi javascript yazma zamanı.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.